Akce pro děti a rodiče

 

Akce připravované pro rok 2019

Akce: otevřít ZDE

Akce připravované pro rok 2018

Akce: otevřít ZDE

28. 6. Rozloučení se školáky a dětmi,

odcházející z našeho zařízení mělo jako každoročně rodinný ráz.  Děti jako vždy byly nadšené z Pamětních knih, CD diskety s fotkami, které byly vyhotoveny po celou dobu docházky do našeho zařízení a také ze sladkého Medvídka, patrona našeho zařízení. 
Mnoho štěstí, zdraví, lásky a úspěchů přejeme všem dětem.

Dětský den 19. -20.6.2018

Jak už to tak bývá, červen je věnovaný především dětem. Proto pro ně zorganizovaly paní učitelky hravé dopoledne, kde se mohly děti vyřádit na skákacím hradě, houpačkách, skluzavce a dalších atrakcích. Když se do sytosti unavily, mohly si odpočnout při malování na trička, které si zároveň odnesly jako památku na tento den.

 

Výlet do ZOO Vyškov 15.5 2018

V polovině měsíce května zorganizovaly paní učitelky ve spolupráci se sestřičkami z oddělení výlet do ZOO Vyškov. I přes nepřízeň počasí, která nás od rána provázela, se výlet velice vyvedl. Již v autobuse panovala dobrá nálada, která se zlepšila ještě více, když na parkovišti ve Vyškově déšť ustal a děti si mohly nerušeně užívat den se zvířátky. Zpět jsme se sice vrátili všichni malinko unavení a špinaví, ale plní nových zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

Čarodějnice 2.-4. 5.2018

Začátkem měsíce května jsme se podívali do pohádky za Malou čarodějnicí. Abychom se tam cítili jako doma, oblékli jsme čarodějné kostýmy a zahráli si všichni na malé kouzelníky a čarodějky.
Při plnění nejrůznějších úkolů děti zjistily, jak těžké je čarodějem být. Všechny to ale zvládly
na jedničku. Po závěrečné zkoušce, kdy měly za úkoly uvařit kouzelný lektvar, získaly osvědčení, které je opravňuje i nadále vykonávat kouzelnické umění.

Pohádka ,,O Šípkové Růžence (v datu od 16.-20.4.2018)

V tomto měsíci nás také poctily návštěvou děti ze ZŠ Zemědělská. Stejně jako v prosinci si pro nás připravily krásnou pohádku tentokrát ,,O Šípkové Růžence“. Představení bylo krásné a my doufáme, že se za námi zase brzy přijdou podívat.

O nejkrásnější kraslici (v týdnu po Velikonocích)

Měsíc duben byl věnovaný Velikonocím a jak je již tradicí, proběhla soutěž ,, O nejkrásnější kraslici“ do které byli pro letošek zapojeni společně s dětmi jejich rodiče. Kraslice byly vystaveny v suterénu DRC, kde měli všichni příchozí možnost hlasovat pro tu, která se jim nejvíce líbí. Po velikonočních svátcích proběhlo sečtení hlasů a vyhlášení vítězů, kteří byli náležitě odměněni.
Ani ostatní děti však neodešly s prázdnou, každý soutěžící dostal malou pozornost a také diplom, protože si ho všichni za jejich snahu zasloužili.

Veletrh pro dítě 15. 3.2018

Stejně jako minulý rok tak i letos jsme společně s dětmi navštívili Veletrh pro dítě. Vyjeli jsme hned ráno, abychom si program a atrakce pořádně užili. Na děti čekaly různé skákací hrady, kolotoč i vláček. Když se dostatečně vyřádily, usadily se na židličky a dva sympatičtí klauni se postarali o další zábavu. Zpět jsme se vraceli sice unavení, ale s úsměvem na tváři a dobrou náladou.

Karneval

Začátek měsíce března se nesl v duchu karnevalu. Každé oddělení pro své děti připravilo zábavný program plný soutěží, her a tanečků. Děti v kostýmech přicházely už od samého rána, takže si je náležitě užily a paní učitelky a tety jakbysmet.  Všem se maškarní řádění moc líbilo a už teď se moc těší na příští rok.

 

 


Akce připravované pro rok 2017

Akce: otevřít ZDE
 

Děti dětem
18. 12. - advetní čas pokračuje. Vystoupení Dramatického kroužku dětí ze ZŠ a MŠ Zemědělská 29, Brno nám tento čas zpříjemnily uvedenou pohádkou ,,Karkulka", kterou nastudovaly pod vedením pí Mgr. Haličové. Herecké výkony jednotlivých akterů byly velmi bezprostřední a profesionální.
Dětský sbor složený ze žáků stejné školy doplnil vystoupení zpěvem.
Naprosto spontální pozitivní reakce dětských klientů svědčí, že akce byla krásná a úspěšná.
Děkujeme a těšíme se na další..
Vánoční rozjímání
Vánoční koledování v podání dětského sboru ze školní družiny při MŠ a ZŠ Vedlejší 10, Brno se uskutečnilo dne 14. 12. Pod vedením pedagogů pí Naitové, Horákové a Hanákové nám žáci zpřátelené školy připravily plnohodnotný kulturní zážitek. děkujeme..
Vánoční besídka
se letos uskutečnila dne 13. 12. Děti se na ni vzorně připravovaly pod vedením speciálních pedagožek Centra. Za hudebního doprovodu zazpívaly vánoční koledy, zarecitovaly básničky, zatačily tanečky. V druhé polovině nám předvedly překrásnou hudební pohádku Popelka.
Předlohou k aranžmá  byla filmová Popelka z roku 1969, kde zpívajícího tuláka - kytaristu hrál pan Tříska. Nádherná hudba, něžnost podání, důvtipné nápady učitelů a bezprostřednost dětí nás všechny okouzlily....
Děkujeme Všem, kteří se na přípravách podíleli..

Těšíme se na vánoce..
V měsíci prosinci, v době adventu se celé zařízení a hlavně děti odpovědně připravují na vánoční svátky. Pod vedením speciálních pedagožek Centra děti ve volném čase nacvičují program na Vánoční besídku..
Učí se zpívat koledy..
Pečou a zdobí perníčky..
Věnují se vánočním zvykům..
Zdobí stromeček..

MIKULÁŠ
Dne 5. 12. nás poctil svojí návštěvou svatý Mikuláš v doprovodu čertice a anděla. Protože všechny děti, tety i paní učitelky byly hodné a malé hříchy byly odpuštěny, čertík opět odešel s prázdnou, zato Mikuláš s andělem byli spokojeni. Slyšeli nespočet krásných básniček a písniček a tak byli rádi, že mohou děti obdarovat drobnou sladkostí a hvězdičkou na čelo. Všichni se s nimi přátelsky rozloučili a trojice slíbila, že příští rok se určitě přijde podívat, jak všichni své sliby celý rok plnili.

Divadlo
Dne 12. 9. 2017 přišli naše děti povzbudit herci z divadelního souboru Domino s divadelním představením ,,Pošťácká pohádka“. Dětem se pohádka velmi líbila a svým zpěvem i tancem se do děje spontánně zapojili.
Děkujeme paní ředitelce Mgr. Štěpánkové za jejich práci, která je pro nás tak příjemnou zábavou.

Rozloučení se školáky
28. 6. 2017
 - Rozloučení se školáky se letos uskutečnilo v prostorách Centra pomoci našeho zařízení. Smutek jsme zahnali zpěvem a tancem. Děti s nadšením přijali drobné dárečky, Pamětní knihy s pohádkami a CD diskety s fotkami dětí z celé doby jejich docházky do ,,Medvídku“.

Nakonec jsme si popřáli hodně štěstí, zdraví a krásné dny plné radosti a pohody..

22. 6. 2017 Cvičný požární poplach.
I příslušníci HZS Starý Lískovec si dovedou pěkně hrát..
Děkujeme za předvedenou profesionalitu, citovost a úsměv.

Cestujeme vlakem
7. 6. 2017 Výlet vláčkem je vždy dětmi velmi očekávaná akce. I letos jsme si ji spolu se sluníčkem a dobrou náladou cestování hezky užili. Vlak byl pro některé naše klienty zcela novým zážitkem a tak po příchodu do zařízení, vyprávění o prožitcích nebralo konce..

Červen patří dětem, a protože i my máme radost, když děti mají radost, uspořádali jsme pro ně na zahrádce DRC dětský den. Tentokrát se nejednalo o řízené činnosti, ale naše paní učitelky vytvořily pro děti spoustu hracích koutků, takže si každý mohl vybrat dle nálady, do které činnosti se vrhne. Děti mohly hrát kuželky, chytat kačenky v ,,rybníce“, houpat se na houpačce či v síti a v neposlední řadě dovádět na skákacím hradě. Protože se všem dětem tento den líbil, prodloužili jsme ho až do pátku a i když byli všichni po celém týdnu unavení, na víkend odcházeli s dobrou náladou.

Květen patřil čarodějnicím. Po tři dny se DRC hemžilo kouzelníky, čarodějkami a čaroději a všude bylo veselo. Počasí nám zpočátku moc nepřálo i tak si to ale všichni užili. Program pro děti vytvořily paní učitelky - malí čarodějové zkoušeli strefit černokněžníka ropuchou, vrhali koulí do hejna netopýrů, chytali neposlušné myšky, připravili kouzelný lektvar a vytvořili si vlastní škapulíř. Nakonec se s odvahou vmísili mezi čarodějky na košťatech a každý si jednu ježibabu ukořistil. Za to že byli všichni takhle stateční, dostali za odměnu něco na mls.

Stejně jako loni, tak i letos učitelky MŠ A ZŠ spec. spolu se zdravotními sestřičkami uskutečnily
v druhé polovině dubna výlety s dětmi za zvířátky do Komárova. Tentokrát se jelo po jednotlivých odděleních, takže se akce konaly ve třech dnech. Počasí nám vyšlo krásné a výlety jsme si všichni  náramně užili.

Duben se nesl v duchu velikonočních svátků a jak už je každým rok zvykem, i letos proběhla soutěž ,,O nejkrásnější kraslici“. Protože minulý rok pomáhali dětem vyrábět kraslice rodiče, letošní rok se pro změnu vyřádily s dětmi paní učitelky. Všechny tvoření moc bavilo a výsledná díla byla vystavena v přízemí DRC, kde měli všichni příchozí možnost hlasovat o vítězi. Proběhlo také oficiální vyhlášení kde všechny děti byli za svoji snahu odměněni diplomem a drobnou sladkostí.

 
Veletrh pro dítě
Ve čtvrtek 23.3.2017 se uskutečnil Veletrh pro dítě, na kterém jsme samozřejmě nesměli chybět. V doprovodu učitelek se děti vydaly objevovat nová dobrodružství. Na výstavišti na děti čekal bohatý program. Vyzkoušely si různé atrakce jako skákací hrady, skluzavky, vláček a také shlédly pohádku ,,O medvídkovi“. Na konci pohádky byla každá z přítomných škol a školek odměněna dárky v podobě hraček pro děti.
Divadlo Domino
21. března nás navšivil divadelní soubor Domino, který nám tentokrát představil pohádku ,,O malé čarodějnici“. Z dětí se stali malí herci a do pohádky se aktivně zapojovaly. Nebylo tedy divu, že na konci představení sklidili všichni aktéři obrovský potlesk.
 
Karneval
22. února proběhl v DRC již tradiční karnevalový rej. Děti od rána přicházely v krásných kostýmech, takže k vidění byly různé pohádkové postavičky jako princezny, rytíři, čarodějnice, pak ale také motýlci, víly atd. O program na jednotlivých odděleních se postaraly s dopomocí sestřiček učitelky MŠ a ZŠ. Probíhaly různé soutěže - shazovaní kuželek, spolupráce na výtvarném díle, překážková dráha, nesměla ale chybět ani přehlídka karnevalových masek a také samozřejmě tanec. Nedílnou součástí této akce byl fotokoutek, na který se děti vždy těší. Veselí probíhalo až do oběda a všem se moc líbilo.
Tříkrálové koledování
Jak už bývá každoroční tradicí, navštívili i naše zařízení Tři králové v podobě našich dětí.
Zazpívali písničku, přinesli nám dobrou náladu a hlavně popřáli všem dětem i
zaměstnancům ať je nový rok plný zdraví, štěstí a lásky.

Akce připravované pro rok 2016                                          

Akce: otevřít ZDE 

15. 12. nám vánoční atmosféru  přiblížili také studenti ze zdravotní střední školy, kteří si pro děti připravili příběh o narození Ježíška, zazpívali sborově koledy a na závěr děti odměnili  sladkým překvapením.
Dne 14.12. proběhla v odpoledních hodinách vánoční besídka, kterou pro rodiče pečlivě připravily děti s pomocí jejich učitelek. Společně zazpívaly koledy, zatancovaly čertí taneček, zarecitovaly básničky, postavily sněhuláka a nakonec ztvárnily Vánoční pohádku. Děti se opravdu snažily a všem se besídka moc líbila.
Mikulášská nadílka
Je již tradicí, že naše zařízení navštěvuje každoročně v prosinci sv Mikuláš a jinak tomu nebylo ani letos. Přišel v doprovodu čertíka a anděla. Nesl velkou knihu hříchů, ve které však našel převážně jen samé pochvaly a pokud tam byl nějaký prohřešek, děti ho slíbily do příštího roku polepšit. Čert tak i letos přišel zkrátka a do pekla si odnesl v pytli ,,pouze“ spoustu krásných obrázků, které mu děti namalovaly. I Mikuláš byl spokojený, vyslechl krásné básničky i písničky, za které dal dětem odměnu. 

měsíci listopadu probíhala v pobočce knihovny Jiřího Mahena ve Starém Lískovci výstava výtvarných prací dětí a žáků MŠ speciální a ZŠ speciální Brno, Ibsenova 1, elokované pracoviště DRC Medvídek. Veškeré obrázky se nesly v duchu podzimu. Děti ztvárnily podzimní víly, skřítky, hříbečky, stromy i sovičky. Využity byly převážně přírodní materiály. Návštěvníci měli možnost do přiloženého deníku napsat, jak se jim výstava líbila. Jak už je tradicí, děti se se svými výtvory v knihovně vyfotily a za svoji snahu obdržely obrázky a záložky do knih.

Dne 23.11.2016 naše zařízení navštívil divadelní soubor DOMINO s pohádkou ,,O bojácné myšce“.
Pohádka se skládala ze tří příběhů o statečných předcích vyprávěné maminkou myší své malé dceři. Jak už je tradicí, do děje příběhů byly vtaženy i naše děti. Tancovaly, zpívaly, ztvárnily lovce v Africe i zvířátka. Dětem se pohádka velice líbila a náležitě ji ocenily potleskem.

Dlabání dýní
V měsíci říjnu proběhla v rámci výuky v MŠ soutěž o nejkrásnějšího dýňového strašáka. Děti byly rozděleny do dvou skupin a aktivně se zapojovaly při dlabání dýně. Výsledná podoba záležela čistě na jejich fantazii. Vybraly strašákovi tvar očí, nosu i pusy. Samy si také řekly, zda se má strašák mračit či smát.
V suterénu DRC pak byly obě dýně vystaveny pod číslem. Všichni příchozí tak měli možnost rozhodnout o vítězi pomocí hlasování. Vyhlášení výsledků proběhlo 24. 10. 2016. Fotografie vítězů jsou k vidění pod schody taktéž v přízemí DRC.

 

 Zdravé nožičky od patiček po špičky
dne 27.9. 2016 v  15:00 – 16:00hod.
Dětské rehabilitační centrum, Centrum pomoci 
Kyjevská 5, Brno - Starý Lískovec
 
Kdy a jak začít s obouváním dětí, výběr správné obuvi.
 

28. 6. Rozloučení se školáky a dětmi odcházející z našeho zařízení mělo jako každoročně slavnostní ráz, děti jako vždy byly nadšené z Pamětních knih, CD diskety s fotkami které byly vyhotoveny po celou dobu docházky do našeho zařízení a také ze sladkého Medvídka, patrona našeho zařízení. 
Hodně štěstí, zdraví, lásky a úspěchů přejeme nejen dětem ale i Vám všem, kteří se na výchově dětí podílíte... 

8.6. Sportovní den si děti užily až za pěkného počasí o týden později než bylo původně plánováno. Připravili jsme jej u příležitosti Mezinárodního dne dětí. Díky krásnému počasí, které celý den panovalo, se veškeré soutěžní disciplíny připravené především učitelským sborem  konaly na zahradě. Děti prokázaly šikovnost při prolézání opičí dráhy, na okamžik se z nich stali lovci kačen, které pomocí síťky vytahovali z bazénku na souš, prokázaly bystrý zrak a přesnou mušku při hodu na šaška a nakonec si zazávodily na všem co mělo alespoň dvě kola. Pro pobavení byl přichystán fotokoutek, kde si každé dítě mohlo vybrat určitou rekvizitu (pusinku, knírek, brýle...) a vyfotit se s ní. Za snahu byly děti odměněny medailemi vlastní výroby, diplomem a nechyběla také malá sladkost, kterou si děti utrhly ze stromu zvaný ,,kokinovník“. Všem se akce velice líbila. 

17.5. Výlet za zvířátky
Měsíc květen přál krásnému počasí a proto se i děti z DRC společně se speciálními pedagožkami a sestřičkami vydaly na výlet do Komárova za zvířátky. Cestovalo se tramvají, autobusem i pěškobusem. Zvířátka se na nás přišla podívat až k ohradě a děti si je tak mohly prohlédnout hezky zblízka. Na závěr jsme navštívily dětské hřiště, kde si děti mohly patřičně zařádit. Před cestou zpět nechyběla ani malá svačinka na posilnění. 
Výlet se vydařil a děti byly nadšené.

Ve dnech 5. a 6. 5. 2016 proběhl na zahradě zařízení DRC ,,Čarodějný rej“. Děti musely prokázat odvahu na strašidelné cestě a následnou obratnost při prolézaní pavoučí sítí, procvičily se v umění vaření čarodějného lektvaru, ježibabě pomohly sloupat z domečku perníčky a samozřejmě jako správné čarodějnice  úspěšně složily zkoušku z létání na koštěti, za kterou obdržely letecký průkaz. Nakonec společnými silami vyčarovaly mapku místa, kde se ukrýval zasloužený poklad. Za každou úspěšně složenou disciplínu děti obdržely razítko na své čarodějné vysvědčení, které jim bylo slavnostně předáno na jejich oddělení. Děti měly celý den na sobě krásné kostýmy, které jim rodiče přichystali a čarodějný rej si tak náležitě užily. O organizaci se postaraly učitelky MŠ speciální s podporou sestřiček z jednotlivých oddělení. 
 
13.4. 2016 navštívil Dětské rehabilitační centrum divadelní soubor DOMINO, který si pro děti připravil divadelní představení s názvem ,,Kocour v botách". Děti i tety se do hraní aktivně zapojovaly a pohádka tak měla ještě větší úspěch, než kdyby ji jen sledovaly, což bylo vidět i na závěrečném potlesku.
 
 
25. 3. 2016 byla v našem zařízení ukončena  "Soutěž o nejkrásnější kraslici", kterou vyráběli rodiče společně s dětmi. Tyto kraslice byly vystaveny v přízemí budovy, kde měli všichni příchozí možnost  zvolit  tři nejkrásnější kraslice a pro ně anonymně  hlasovat. Po sečtení všech hlasů byli na slavnostním setkání oceněni tvůrci vítězných kraslic diplomem a malou odměnou.
Během měsíce března proběhla v Mahenově knihovně výstava na téma ,,Jaro kolem nás", kterou zorganizovaly speciální pedagožky společně s dětmi. K vidění byly obrázky různých jarních květin, stromu či zvířátek.Děti obrázky tvořily individuálně i ve skupině. V rámci procházky do okolí  se pak u svých výtvarných děl také vyfotily. Výstava robíhala až do půlky dubna.

 

24. 2. 2016 nás všechny uchvátil karnevalový rej masek. Každé oddělení si připravilo pro děti vlastní program v podobě různých soutěží, tanečků, fotokoutku atd. Karneval probíhal dopoledne, nejrůznější masky dětí přichystali rodiče.         Na výzdobě oddělení a realizaci programu se podílely nejen speciální pedagožky ale i všechny zdravotní sestřičky. Atmosféra byla krásná a uvolněná.

Na konci akce byly všechny děti odměněny drobnou sladkostí a diplomem.

6. 1. 2016 Tradiční akce ,,Tříkrálové koledování“ zahájila letošní rok v našem zařízení.Pod vedením speciálních pedagožek děti s pečlivě nacvičenou  koledou a v masce tří králů potěšily nejen své dětské kamarády, ale i zaměstnance Centra.
Děkujeme hlavním aktérům


Akce připravované pro rok 2015

 Akce: otevřít ZDE

Dne 16. 12. 2015 se v zařízení DRC  uskutečnila Vánoční besídka. Zúčastnila se ji většina dětí. Pro děti, rodiče a ostatní hosty bylo nachystané malé pohoštění po ukončení oficiálního programu. Na pěkné odpolední Vánoční besídce se podílely především děti, speciální pedagožky centra a sestry z jednotlivých oddělení, které vypomáhaly s organizací. Na besídce bylo možné shlédnout pohádku ,,O koblížkovi“, pásmo básní a koled a v neposlední řadě živý obraz narození Ježíška v městě Betlémě. Za svoji píli, snahu a krásný výkon byly děti odměněny velkým potleskem. Vánoční atmosféra byla umocněna hrou na kytaru, která doprovázela zpěv koled. Součástí akce proběhla prezentace fotografií dětí z adventního období na které se rodiče u občerstvování mohli podívat.

Od 3. 12. 2015 se připravujeme na vánoce.Přípravy probíhají v plném proudu, proto jsme se rozhodli upéct perníčky. Děti nejdříve vytvořily těsto, druhý den jej rozválely a vykrájelya po upečení samozřejmě nazdobily. Perníčky se moc povedly, jsou krásné napohled a nádherně voní. Jistě budou rodičům velice chutnat. Nezapomněli jsme ani na vánoční stromeček. Živý, pichlavý nazdobily tety. Stromeček do Dětské kavárny děti. Každý si pověsil svoji baňku a společně jsme si u stromečku zazpívali také koledy. Ježíšek tak pěkný stromeček jistě nemine a dětem pod ním nechá malý dáreček

2. 12. 2015  Mikulášská nadílka se letos uskutečnila dříve než je obvyklé.  Navštívil nás Mikuláš, anděl i čert.
V knize hříchů však byly pouze malé prohřešky, které děti slíbily napravit a svůj slib stvrdily básničkou nebo písničkou a podáním ruky – proto byly Mikulášem pochváleny a náležitě odměněny. Čertík i letos přišel zkrátka, neodešel však s prázdnou. Děti z modrého oddělení nakreslily krásné obrázky, které si mohl odnést s sebou.

Dne 6.10. 2015 naši dětští klienti shlédli nově zpracované divadelní představení s názvem ,,Kocour Modroočko", které pro ně připravil divadelní soubor DOMINO. Představení proběhlo v budově centra na zeleném oddělení. Do samotného představení se naše děti aktivně zapojily, což jim činilo obrovskou radost (ztvárnily kočky, princeznu, krále i Honzíka), i tety byly nominovaní do rolí např. režiséra, kameramana.. Divadelní představení bylo oceněno bouřlivým potleskem.